Szkolenie: TECHNOLOGIA UPRAWY I OCHRONY ZBÓŻ KONSUMPCYJNYCH

W dniu 19 lutego 2019 roku Krajowa Federacja Producentów Zbóż we współpracy z Centralą Nasienną miała przyjemność zorganizować szkolenie pt: „Technologia uprawy i ochrony zbóż konsumpcyjnych”.

Wśród zaproszonych tego dnia ekspertów była Pani dr inż. Zuzanna Sawińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, która poprowadziła wykład o wpływie klimatu na rozwój chorób w uprawach zbożowych, płynących z tego zależności i skutków na przyszłość.

W czasie szkolenia zaproszeni goście mogli wysłuchać także wykładu o ewolucji ochrony zbóż przed szkodnikami. Prowadzący – dr Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin opowiadał o zmianach w metodach oraz sposobach ochrony zbóż na przestrzeni lat. Wykład był pełen różnorodnych ciekawostek, a jedną z nich był fakt, że pierwsza rozprawa przed sądami duchownymi i cywilnymi, która miała miejsce w 1320 r. i wytyczono ją w Awinionie przeciwko chrabąszczom. Wyrok sądu nakazywał szkodnikom opuścić pola w ciągu trzech dni 🙂 .

Po krótkiej przerwie, dr inż Łukasz Sobiech opowiedział o „skutecznej ochronie herbicydowej w warunkach suszy”, a część szkoleniowa została zakończona wykładem dr Ryszarda Bandurowskiego o systemie nawożenia azotem upraw zbożowych .

W drugiej części spotkania, Tadeusz Tomaszewski z Centrali Nasiennej w Warszawie omówił temat zalet wysiewu nasion roślin jarych oraz przedstawił ofertę handlową CN Warszawa.

Tradycyjnie już po zakończeniu szkolenia, spośród przybyłych gości odbyło się losowanie nagród rzeczowych. Zwycięzcom gratulujemy wygranej!

Całe spotkanie zwieńczył wspólny obiad, w którym zaproszeni goście mogli porozmawiać, wymienić się poglądami i własnymi doświadczeniami.

Share :