Historia

Kronika dziejów Centrali Nasiennej w Warszawie

 

centrala nasienna siedziba

Centrala Nasienna w Warszawie już od 70 lat jest darzona zaufaniem pokoleń polskich rolników. To jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek w sektorze rolnym. Jej bogata historia rozpoczęła się tuż po wojnie – dokładnie 26 października 1950 roku. Powstała  wówczas Ekspozytura Wojewódzka w Warszawie, która w następstwie rozwoju i poszerzenia działalności zmieniła nazwę na Warszawskie Przedsiębiorstwo Nasienne. Jego rolą było prowadzenie kontraktacji oraz dostarczanie kwalifikowanego materiału siewnego. Początkowo w Centrali zaopatrywali się rolnicy z województwa warszawskiego, lecz w miarę rozwoju nasiona zaczęły też trafiać do gospodarstw położonym w innych rejonach, a nawet na eksport. Zasięg działań stołecznej Centrali wykraczał więc znacznie poza obszar województwa warszawskiego.

 

Centrala Nasienna w Warszawie przekracza normy i rozbudowuje infrastrukturę

 

Ponieważ rolnictwo stanowiło główny filar ówczesnej gospodarki – zapotrzebowanie na kwalifikowany materiał siewny było ogromne. Centrala Nasienna w w Warszawie otwierała więc kolejne odziały w największych miastach regionu: w Ciechanowie, Garwolinie, Mławie, Ostrołęce, Płocku, Płońsku, Przasnyszu, Pułtusku, Siedlcach, Sokołowie i oczywiście w Warszawie. Aby pomieścić tysiące ton nasion powstała sieć magazynów pokrywająca swoim zasięgiem całe województwo. Składy zlokalizowane były w: Łosicach, Gostyninie, Sierpcu, Pułtusku, Przasnyszu i w Węgrowie. Ówczesna infrastruktura centrali obejmowała również suszarnię i czyszczarnię nasion na Okęciu, w której nasiona były uszlachetniane.

 

 

Pionierskie odmiany – motorem rozwoju polskich gospodarstw rolnych

 

Przedsiębiorstwo wprowadzało do swojej oferty nowe, prekursorskie odmiany, pozwalające przekraczać normy produkcyjne i osiągać coraz większe plony. Aby pokryć zapotrzebowanie rynkowe na kwalifikowany materiał siewny zbóż i innych nasion rolniczych – w kolejnych miastach: w Ciechanowie, Ostrowi, Makowie, Płońsku, Żurominie, Siedlcach i w Płocku powstały nowe magazyny i zaady produkcyjne, w których nasiona były czyszczone, suszone i pakowaneNastępne duże magazyny, ułatwiające dystrybucję kolosalnych ilości materiału siewnego, zbudowane zostały również w Przasnyszu, Ostrołęce i w Garwolinie. Dzięki wprowadzeniu paletyzacji, wózków akumulatorowych i transporterów nastąpiła mechanizacja składowania i załadunku, co umożliwiło zwiększenie efektywności działań przedsiębiorstwa i kolejne zintensyfikowanie produkcji.

 

Postęp podstawą zwiększenia wydajności i poprawy jakości usług i handlu!

 

Równolegle do postępu technologicznego, umożliwiającego zwiększenie skali działania przedsiębiorstwa, nastąpił znaczny progres w zakresie jakości. Materiał siewny pozyskiwany był z pól będących pod stałym nadzorem kontraktorów kontrolujących staranność uprawy i poprawność stosowanej agrotechniki. Każdy oddział Centrali dysponował własnym laboratorium, w którym kontrolowana była m.in. czystość oraz niezawodność kiełkowania i plonowania nasion. Rozwój przedsiębiorstwa podyktowany był nie tylko koniecznością obsłużenia coraz szerszej grupy odbiorców nasion, ale też zabezpieczenia żelaznej rezerwy nasion na wypadek wojny.

 

Dla wspólnego dobra musimy w pełni wykorzystać reformę gospodarczą!

 

Gazele Biznesu Centrala Nasienna w WarszawiePo reformie ustrojowej lokalne centrale nasienne zostały urynkowione i sprzedane prywatnym przedsiębiorcom. Centrala Nasienna w Warszawie z siedzibą w Pułtusku przeszła w prywatne ręce w 2010 roku. W odróżnieniu od wielu siostrzanych podmiotów – firma doskonale odnalazła się w nowej gospodarczej rzeczywistości. W związku z prężnym rozwojem w 2015 r. uzyskała tytuł „Gazeli Biznesu” przyznawany przez prestiżowy dziennik ekonomiczny „Puls Biznesu”.Obecnie firma dysponuje 9 własnymi punktami sprzedaży: w Warszawie, Sokołowie Podlaskim, Pułtusku, Płońsku, Ostrołęce, Przasnyszu, Łukowie, Żurominie i w Tucznie dwoma halami produkcyjnymi w Pułtusku i w Tucznie oraz wielkopowierzchniowymi magazynami.

 

Naszą współczesną powinnością i najważniejszym celem: produkcja najwyższej klasy kwalifikowanego materiału siewnego!

 

Aktualnym priorytetem firmy jest dostarczanie niezawodnego, kwalifikowanego materiału siewnego dostosowanego do oczekiwań polskich rolników. Centrala Nasienna w Warszawie oferuje nasiona odmian wydających pewny i obfity plon, dobrze sprawdzających się w typowo polskich uwarunkowaniach klimatyczno-glebowych, a także odpornych na działanie ekstremalnych czynników pogodowych i chorób, w tym zawleczonych – obecnych w rodzimych uprawach od niedawna.Standard kwalifikowanego materiału siewnego jest wypadkową dobrych praktyk, know-how, wiedzy i doświadczenia kadry. W Centrali z powodzeniem łączy się doświadczenie wielu pokoleń z nowatorskimi, współczesnymi rozwiązaniami, dzięki czemu możliwe jest dostarczenie polskim gospodarzom materiału siewnego w najwyższym, legendarnym standardzie.